Zona Tedavisi
20 Temmuz 2024

Zona Tedavisi


Zona, viral bir hastalık olduğu için tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve ağrı, kaşıntı gibi belirtileri hafifletmeye yönelik bir yaklaşımla gerçekleştirilir. Zona tedavisine kendi başınıza başlamamanız ve mutlaka lezyonları bir dermatoloji uzmanına tetkik ettirmeniz gerekmektedir.

Medikal Tedavi Yöntemleri

Zona tedavisinde en çok ağrının azaltılması için non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar ve yüzeyel olarak krem ve pomadlar kullanılır. Krem ve pomadlar genellikle steroid içeriklidir ve kaşıntının azaltılması için reçete edilirler.

Yüzeyel olarak alüminyum asetatın %5'lik çözeltisi ile 30-60 dakikalık ıslak pansumanlar uygulamak da faydalıdır. Zona tedavisi için genellikle hastaneye yatış yapılması gerekmez. Ancak 50 yaş üzeri ve bağışıklık sistemi zayıf olan AIDS hastaları ya da bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlarda hastaneye yatış gerekebilir.

Ek Tedavi ve Önlemler

Ayrıca bazı durumlarda viral olan cilt lezyonlarına bakteriyel bir enfeksiyon eklenebilir. Ciltte ısı artışı ve kızarıklık giderek artar. Bu durumlarda hızla antibiyotik tedavisine başlamak gerekmektedir. Ancak bu ayrım bir hekim tarafından yapılmalıdır. Bazı durumlarda da zona gözde ortaya çıkar ve bu durumda hasta mutlaka hastanede tedavi edilmelidir.

Zonadan korunmak için varisella zoster aşıları risk altındaki gruplarda kullanılabilir. Ayrıca zona tedavisinde zona zoster immün globulini adı verilen antiviral ilaçlar da kullanılmaktadır. Tedavi sonrası cilt yüzeyinde kalan lekeler için birçok dermokozmetik ürün kullanılmakla birlikte cerrahi önerilmemektedir.

Tedavi ve İyileşme Süreci

Zona tedavisi, eğer erken teşhis edilebilirse ve ilaç tedavisine başlanırsa, zonaya neden olan virüsün yayılma olasılığı azalır. Ortaya çıkan belirtiler kısa sürede iyileşir. Zona tedavisi için kullanılan ilaçlar baş ağrısına ve mide problemlerine yol açabilir. Zona için tedavinin erken dönemde başlaması oldukça önemlidir.

Ağrı Yönetimi

Zona tedavisinde kullanılan ilaçlar, zonanın ardından oluşan ağrıları engelleyici özelliğe sahip olmayabilir, ancak ağrılı geçen zamanın daha kısa olmasını sağlar. Yoğun yaşanan enfeksiyonlarda, ciddi ağrıya maruz kalan hastalarda ve göz tutulumunda antiviral ilaçlara ek olarak kortizon da reçete edilebilir. Zona sonrası ortaya çıkan ağrı, ağrı kesici ilaçların kullanımı ile biraz olsun hafifleyebilir. Bazı vakalarda zona tedavisinde depresyon ilaçları uygun görülerek ağrıları gidermek amacı ile kullanılabilir. Gün içinde birkaç defa kurutucu pansumanların uygulanması ağrılar için faydalı olacaktır.

Ekstra Bilgiler

Zona tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenme ve yeterli uyku önemlidir.
  • Stres yönetimi, hastalığın seyrini olumlu etkileyebilir.
  • Hijyen kurallarına dikkat edilmelidir, lezyonların temiz tutulması önemlidir.
  • Soğuk kompresler, kaşıntı ve ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir.

Zona hastalığının tedavisi ve yönetimi, erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleriyle hastalığın seyrini ve iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyebilir. Bu nedenle herhangi bir belirti durumunda uzman bir hekime başvurmak büyük önem taşımaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

En Çok Hangi Yaşta Görülür?

En Çok Hangi Yaşta Görülür?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zona Ağrıları Nasıl Geçer?

Zona Ağrıları Nasıl Geçer?

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Kulak Zonası Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zonası Belirtileri ve Tedavisi

Zona Nasıl Tanınır?

Zona Nasıl Tanınır?

Zonanın Komplikasyonları Nelerdir?

Zonanın Komplikasyonları Nelerdir?