Bebeklerde Zona Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Bebeklerde Zona Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Zona

Bebeklerde zona, omurilikten çıkan sinirlerin beslediği bölgelerde su dolu kabarcıkların oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Bu kabarcıklar genellikle yoğun bir şekilde çoğalır ve yanıcı, delici, kırmızı benekler şeklinde görülür. Su çiçeği geçirmiş bebeklerde zona hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Vücut, su çiçeği virüsünü kaptıktan sonra, bu virüs sinir hücrelerinde latent (uykuda) kalabilir ve daha sonra zona olarak yeniden ortaya çıkabilir. Bu hastalık bulaşıcıdır ve yakın temas sırasında kolayca yayılabilir. Zona, vücutta kızarıklık ve ağrı yapar. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda daha hızlı bulaşır. Su çiçeği hastalığı geçiren çocuklarda, daha sonra zona hastalığı görülme olasılığı yüksektir. Aile ve yakın çevrede, vücudunda yaralar olan kişilerden uzak durmak önemlidir çünkü hastalık bulaşıcıdır.

Bebeklerde Zona Hastalığı

Bebeklerde zona hastalığı, çocuklarda, hamile kadınlarda ve hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişilerde daha sık görülür. Cinsel yolla da bulaşabilir. Su çiçeği geçirmiş bebekler, zona virüsünü taşıyabilir. Bebek uykudayken bile bu hastalık bulaşabilir. Hastalık, bağışıklık sistemini zayıflatır ve virüs aktivasyonuyla zona hastalığını oluşturur. Bu hastalık çocuklarda ağrı ve kızarıklık şeklinde kabarcıklar oluşturur. Bebeklerde zona hastalığı, hormon bozukluğuna neden olabilir. Düzenli beslenmeyen, uyku düzeni bozuk olan ve aşılarını yaptırmayan çocuklarda bu virüs ortaya çıkabilir. Bu hastalığın tedavisi ilaçlarla yapılır ve mutlaka doktora gidilmelidir.

Bebeklerde Zona Hastalığının Belirtisi ve Tedavisi

Bebeklerde bu hastalığın virüsü ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için bebekte su çiçeği çıkmasına neden olabilir ve daha sonra zona hastalığı görülebilir. Bebeğin aşıları düzenli yapılmazsa, hastalık virüsü etkili olur. Bebekte yüksek baş ağrısı, havale geçirme riski, vücut sıcaklığında artış, uyku düzeninde bozulma, anne sütünü emmeyi bırakma, sürekli kusma ve ishal gibi belirtiler görülebilir. Bebekte iştahsızlık başlar ve doktor müdahalesi ile ilaç tedavisine başlanır. Oksikodon ve morfin gibi ilaçlar verilir. İlaç hastalığı iyileştirir ve bebek, ilacın etkisiyle sürekli uyur ve dinlenmeye bırakılır. Bebek iyileştikten sonra ılık suyla günlük banyo yapılır ve anne sütü içmesi sağlanır. Ilık bez ile vücut sürekli silinir ve bebeğin vücut sıcaklığının normale dönmesi sağlanır.

Ekstra Bilgiler

  • Zona, herpes zoster virüsü tarafından oluşturulan bir hastalıktır.
  • Her yaşta görülebilmesine rağmen, bebeklerde ve yaşlılarda daha yaygındır.
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha şiddetli seyreder.
  • Erken teşhis ve tedavi, hastalığın komplikasyonlarını azaltır.
  • Zona aşısı, özellikle risk grubunda olan kişiler için önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zona Hastalığı Nedenleri?

Zona Hastalığı Nedenleri?

Zona Hastalığı

Zona Hastalığı

Zona Tedavisi

Zona Tedavisi

Zona Hastalığında Beslenme

Zona Hastalığında Beslenme

Popüler İçerikler

Haber Bülteni